OPERACE OČNÍCH VÍČEK

Když vám kůže horního víčka přepadává na řasy nebo i přes řasy, je v úvahu operace očních víček. Nejenže hůře vidíte, ale také vám kvůli převisům kůže a tukovým váčkům více slzí oči, zkrátka cítíte se nekomfortně. S přibývajícím věkem dochází k postupnému poklesu kůže právě v oblasti očních víček. U většiny lidí nastává taková chvíle kolem 40 let, ale někdo má pevnější kůži, tak se podobný stav objevuje až kolem 50 let.

operace očních víček

Kdo je vhodný kandidát na operaci očních víček?

Plastická operace očních víček řeší změny kůže a okolních struktur očí, které jsou způsobeny přibývajícími roky, s velmi dobrým efektem. Většinou se nejedná pouze o zákrok estetický, ale může zlepšit i funkci oka, jako je zlepšení vidění odstraněním kožních nadbytků. Sníží se i únava očí, bolesti hlavy a slzení.
V podstatě každý, žena i muž, komu začíná nadbytek kůže vadit jak z estetických důvodů, tak ho omezuje v periferním vidění. Má oči unavené a často mu slzí. Operace víček se provádějí nejčastěji mezi 40-50. rokem života, ale lze i ve vyšším věku. Záleží na zdravotním stavu zájemce o tento zákrok. Po zákroku se každému uleví a zároveň jeho obličej prokoukne a omládne.

operace očních víček
operace očních víček

Jak blefaroplastika probíhá a jak dlouho trvá?

U zdravých klientů není zvláštní příprava před operačním zákrokem. Mohou jíst a pít jako obvykle, pouze se doporučuje vzít si sebou tmavé brýle proti slunečnímu záření či větru a dešti. Pravidelně užívané léky (například pro korekci tlaku, inzulín, hormony) by se neměly vysazovat. Klienti by neměli užívat alespoň 2 týdny před plánovanou operací léky ovlivňující krevní srážlivost – salycáty a ostatní (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Godasal, Tyclid, Tagren, Apo-Tic, apod. Vysazení Warfarinu respektive Lawarinu je nutné konzultovat s praktickým lékařem. V den výkonu před zákrokem je zapotřebí odstranit make-up a žádný nenanášet. Je zapotřebí před  výkonem také odložit čočky, sluchadlo, protézy, šperky.

Jak dlouho trvá rekonvalescence?

Obvyklá doba návratu do práce bývá týden po zákroku, záleží zda byla podstoupena operace horních nebo dolních či obou víček v jedné době. Po týdnu od zákroku, kdy se obvykle odstraňují stehy je však nutné ještě počítat s odeznívajícím otokem a nějakou modřinkou. Ale již to lze zakrýt makeupem. Otok celkově odezní zpravidla do 3 týdnů.

rekonvalescence

Kdy nelze provést operaci očních víček?

Obecně při jakémkoliv dekompenzovaném interním onemocnění – jako je ischemická choroba srdeční, diabetes mellitus apod. Dále při chronické medikace antikoagulancií. I tak je vždy nutná před operací konzultace s plastickým chirurgem.